Ямбол започна светкавично НБЛ

22-10-2016 19:51

Ямбол започна сезона в НБЛ с важна победа, след като почива в първия кръг. Тимът на Петър Петров надигра като домакин Спартак Плевен драматично с 84-80 след много силно включване на Венцислав Петков, който наниза 27 точки в двубоя, от които 6 тройки. Срещата в зала „Диана”, която бе гледана от близо 1000 зрители, премина много оспорвано с доста обрати, но домакините показаха характер в края и спечелиха мача. Така те дадоха заявка за силен сезон, а интересен факт е, че на пейката в ролята на помощник треньор бе Стойо Чолаков. Последният успех на Ямбол над плевенчани бе през миналия сезон на 30 януари. В следващия кръг Спартак, който е с победа и загуба до момента, почива, а ямболии гостуват на Берое.

Ямбол започна ударно мача със серия 14-0, а плевенчани нямаха кош в първите 5 минути на срещата. Герасим Николов откри сметката на плевенчани с тройка и постепенно гостите се опитваха да подобрят играта. Ямбол обаче контролираше играта и дръпна още по-сериозно в резултата. Плевенчани стреляха предимно от тройката, където изпуснаха доста стрелби и след първия период домакините имаха двуцифрен аванс от 10 точки. В края на първата част Плевен успя да обърне за кратко, а на почивката домакините запазиха минимална преднина.

Силното оръжие на Спартак проработи след подновяване на играта и след 6 тройки в третия период те поведоха с 8 точки за първи път. Минута преди края на частта обаче Ямбол се върна и стопи до една при 60-61,но плевенчани дръпнаха отново. Гостите започнаха последния период с 9 преднина, но Николай Върбанов отново върна Ямбол в мача, който си върна преднината за кратко в средата на периода. Последваха няколко обрата, а 1:18 минута преди края на мача Венци Петков вкара нова тройка (25-та точка) и отново изведе ямболии напред за 77-76. В този момент Говедаров излезе за пет фаула, а Груев бе фаулиран и отново изведе напред плевенчани. Двата отбора си размениха по още един кош, а 42 секунди преди финалната сирена седма тройка на Венци Петков изведе ямболии напред с две при 82-80. В ответната атака бе отсъдена грешка на плевенчани, а Евгени Иванов отбеляза крайното 84-82, с което тимът на Петър Петров спечели първия си мач в НБЛ.

Плевенчани овладяха цели 18 борби повече от своя съперник - 45 срещу 27 за Ямбол, но допуснаха 10 грешки повече от тях 19 срещу 9. Именно от там дойде разликата, тъй като Ямбол отбеляза цели 32 точки в следствие от грешки на Спартак.

Николай Върбанов също се включи много силно като направи дабъл-дабъл от 24 точки и 10 борби при повторното си завърщане си в Ямбол. Капитанът Станислав Говедаров реализира 15, а 12 точки и 5 борби добави Евгени Иванов.

За Спартак Плевен Александър Груев, който показва страхотна форма, направи пореден силен мач с 25 точки и 7 аситенции. Милован Савич също бе много полезен с 18 точки и 16 борби, Мартин Маринов отбеляза 16, а 10 точкии 9 борби добави Димитър Маринчешки.