Спартак оцеля на стрелбище с Академик София

(Снимка: НБЛ)
08-12-2018 20:00 | BGbasket.com

Спартак Плевен зарадва зала "Балканстрой" с втора победа на свой терен този сезон, след 91:85 срещу Академик София.

Баскетболистите на Александър Дяковски нанизаха 13 тройки и бяха с почти 50% успеваемост от разстояние. Съперникът отвърна с 11 тройки, но и хвърли доста повече.

Опитът на Спартак наклони везните в решителни моменти през второто полувреме, когато Академик навакса много сериозно изоставане от първото.

Преди почивката плевенчани доминираха тотално като във втората четвърт нанизаха пет тройки и се откъснаха след 20-6 само за 5 минути. В паузата двата тима се оттеглиха при 47:32.

Спартак поведе с 20 след подновяването на играта, само за да профука всичко до края на третата част. В продължение на седем минути домакините не вкараха кош от игра, а Академик вкара 23 точки, срещу 4 наказателни удара.

Така преди финалния период разликата бе една-единствена точка, а с първия кош за него Академик поведе за първи път.

Шест минути преди края равенството бе пълно - 70:70, и именно там опитът на плевенчани реши нещата в тяхна полза. Две поредни тройки на Георги Бързаков дадоха отново аванс на Спартак, а Николай Върбанов доминираше в подкошието.

Академик направи няколко пропуска от разстояние, а домакините реализираха своите шутове, за да вземат успеха.

Денислав Вутев, който даде тон за победата с много силни минути през първото полувреме, завърши с 18 точки за Спартак, 17 вкара Георги Бързаков (5/9 от тройката). Цветослав Острев приключи с 15 точки и 13 асистенции, а Николай Върбанов освен деветте си точки и осем борби направи 4 чадъра и 3 асистенции.

20 за Академик вкара Цветомир Чернокожев, 19 добави Андрей Иванов.