Балкан срази Енисей след трилър в Ботевград

(сн. FIBA.basketball)
23-10-2019 21:08 | Мария Маринова

Балкан започна ударно новия сезон във ФИБА Къп. В първия си мач от надпреварата българският шампион срази силния руски тим и участник във ВТБ Лигата Енисей Краноярск с 82:80. Двубоят бе много драматичен и с размени на водачеството, като до последните секунди крайният победител не бе ясен.

В състава на Йовица Арсич отново не бе Николай Вангелов, който изгледа срещата от трибуните. Гостите пък останаха само с десет човека, тъй като малко преди началото на мача двама от ключовите играчи на тима - Дейвиън Бери и Дариъс Морис, отпаднаха от състава заради стомашни проблеми.

В публиката бе и националният отбор на България за момчета U17, който от днес е на лагер в Ботевград.

За Балкан предстоят три поредни гостувания в турнира, първото от които е във вторник в Румъния срещу Клуж. В следващия кръг Енисей приема Сьодертеле Кингс.

Гостите започнаха малко по-добре срещата и поведоха с 14:7, а само след няколко минути игра Димитър Димитров бе сменен, тъй като получи второ лично нарушение. Въпреки това,  на свой ред „зелените“ отвърнаха със серия от 10:2 и обърнаха за 17:16 след кош на Алекс Симеонов. Последваха оспорвани минути, а след първата част Балкан водеше с 23:22.

Веднага след началото на втория период Енисей си върна водачеството и поддържаше крехък аванс почти до почивката. Двата тима правеха много пропуски, а гостите на моменти демонстрираха доста груба игра. В края на полувремето настъпи подем в играта на домакините, които отново излязоха напред и на почивката водеха с 47:43, като имаха и претенции за незачетен кош на Ивко Ивков със сирената.

След паузата „зелените“ дръпнаха с 54:47, което бе и най-голямата разлика в тяхна полза до момента. Руският тим обаче отвърна със серия от 13:3, а преди заключителната четвърт водеше с 63:62, като двама играчи от Балкан увиснаха с по четири фаула – Крис Минков и Дейшон Найт.

Седем минути преди края домакините за кратко поведоха след тройка с фаул на Марко Радонич за 72:70, но след това Енисей отново излезе напред. Равенството бе възстановено малко повече от минута преди сирената след атрактивна забивка на Кени Хол при 75:75, а след това три успешни наказателни удара – два на Джордан Калахан  и един на Кени Хол, отново дадоха преднина на ботевградския тим. Последва нова размяна на фаулове и тройка на гостите, но Балкан удържа аванса си и спечели. Заради пет лични нарушения срещата не довършиха Крис Минков и Дъстин Хоуг.

Над всички за победителите с 21 точки и 12 борби е Михайло Секулович. Дейшон Найт вкара 15 точки, по 13 имат Марко Радонич и Алекс Симеонов.

За Енисей Никола Ребич отбеляза 14, по 12 добавиха Гарлън Грийн и Илия Попов.