U19: Убедителна победа за Академик, Балкан обърна ЦСКА

(сн. facebook.com/plovdivbb)
10-05-2023 19:15 | BGbasket.com

Академик Бултекс 99 започна турнира с убедителна победа срещу Дунав Русе със 100:66.

Пловдивският тим взе инициативата още в началните минути и след първата част поведе със 7. Темпото се запази и до края на полувремето, а на почивката баскетболистите на Йордан Иванов се оттеглиха при 49:34 в своя полза.

На практика те решиха всичко в този мач в третата четвърт. В нея те лимитираха опонента си само до 9 точки и преди последните десет минути се откъснаха със 75:43, като до края нямаха проблем да я задържат.

Кръстомир Михов бе най-резултатен за победителите с 18 точк и 9 борби, по 15 добавиха Кристиян Желев и Петър Ралчев.

За русенци Стоян Чешмеджиев записа 18 точки. Теодор Трифонов е с 16 и 7 борби, а Иван Живков има 11.

Домакинът Балкан също стартира с успех – 96:78 срещу ЦСКА, който обаче не дойде толкова лесно.

„Червените“ започнаха по-добре мача и водени от Владимир Нанкински след десет минути игра бяха напред с 22:18. Макар да печелеха борбата, те доста повече пропуски под коша и в комбинация с повечето грешки, преди почивката Балкан направи силна серия и обърна за 42:38 след 14 точки на Илиян Пищиков.

Преднината на „зелените“ достигна 13 след паузата, но преди решителната четвърт ЦСКА намали за 62:69. Домакините поддържаха крехък аванс и в началото на решителния период. В последните четири минути от мача обаче гостите така и не се разписаха, Балкан вкара 12 поредни точки и направи успеха си още по-изразителен.

Илиян Пищиков бе в основата на успеха с 32 точки. Михаил Гавазов се отчете с 18 и 11 борби, Стефан Михайлов има 15 с 9 борби.

За армейците Мартин Русев записа 19 точки и 8 борби. Владимир Нанкински има 17 точки, с 16 е Деян Лазаров.