Черноморец удържа Спартак след драма в Плевен

22-10-2023 14:51 | BGbasket.com

Черноморец продължава без загуба от началото на сезона в Sesame Национална баскетболна лига. В изключително оспорван мач в зала „Балканстрой“ в Плевен тимът надви Спартак със 78:75, нанасяйки му първо поражение за сезона. Гостите водеха през повечето време, но до последно съперникът имаше шанс да измъкне успеха.

В тази среща отборът от Бургас отново бе без Ладериън Грифин, който този път загряваше с останалите, както и без контузения Евгени Хаджирусев.

В следващия кръг Спартак ще има визита на Черно море Тича, докато Черноморец ще приеме Миньор 2015.

Гостите стартираха ударно мача, вкарвайки 11 безответни точки, което принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване едва две минути и половина след началото. Постепенно обаче Спартак започна да топи изоставането си и след първата част преднината на съперника бе минимална – 23:22.

През втория период отново имаше амплитуди в представянето на двата отбора. Черноморец започна със серия от 11:2, правейки разликата пак двуцифрена, но след това и съперникът отвърна с такава, преди кош на включилия се много силно Родни Първис да доведе до пълен обрат – 37:36 три минути преди почивката. На два пъти бургаският тим възстановяваше равенството, но след първото полувреме предимството отново бе за Спартак – 47:45.

Подобно и на първите две части, и след паузата гостите започнаха по-силно и не само че стигнаха до нов обрат, а и се откъснаха с 59:49 след точни стрелби на Христо Захариев и Шон Смит. Малко след това президентът на тима Васил Стоянов бе изгонен след пререкания с публиката. Този път обаче Черноморец не допусна нов спад и преди решителната четвърт водеше със 70:58.

Домакините не се отказаха и този път, скъсявайки дистанцията само на 4 в средата на заключителния период, но до нов обрат не се стигна.

Най-съществената разлика дойде от играта под коша, където победителите отбелязаха 40 от точките си срещу 24.

По 20 точки за победителите отбелязаха Шон Смит (10 борби) и Христо Захариев. Игралият без смяна Травис Макконико добави 17 точки.

За Спартак Цветомир Чернокожев записа 15 точки, по 14 имат Джонил Фъджет и Родни Първис.