Шумен показа железни нерви за победа над Миньор

06-11-2023 19:02 | BGbasket.com

Отборът на Шумен записа втора победа през новия сезон в Sesame Национална баскетболна лига. Баскетболистите на Янко Янков се справиха с Миньор 2015 след 92:86 в двубой от петия кръг в лигата, който се изигра в зала „Триадица“.

Така Шумен разполагат с два успеха и три загуби на сметката си, докато съставът на Георги Младенов има баланс 1-4. На 10 ноември (петък) съставът на Янко Янков ще приеме Левски, а на 11 ноември (събота) Миньор 2015 ще гостува на Балкан в „Арена Ботевград".

Срещата между двата тима започна равностойно с няколко последователни промени във водачеството. Ивайло Тонев обаче взе нещата в свои ръце и след 7 негови поредни точки и кош на Давид Ролинс гостите поведоха с 22:14. Александър Милов се намеси в ситуацията и върна тима си до 5 точки разлика, но Шумен отново успя да дръпне в резултата с 9. В края на първия период Милов бе точен и при двете си заставания на наказателната линия, за да намали изоставането на отбора си при 24:29 след десет минути игра.

Бързи два коша си размениха съставите още в началото на втората четвърт. Успешна стрелба на Данило Аранитович върна Миньор 2015 само на 3 точки от противника, но кошът бе върнат още в следващата атака след мощна забивка на Уилфрид Ликей. Серията на Шумен продължи и до 11:2 за първата двуцифрена преднина в срещата - 41:30, но бе спряна от Аранитович с 4 поредни точки. Баскетболистите на Янко Янков отново направиха разликата двуцифрена, когато Уилфрид Ликей получи техническо нарушение при стрелбата на Лъчезар Тошков, който бе успешен при наказателия си удар, а в края на първото полувреме Тошков записа лесен кош, за да скъси изоставането на почивката при 43:50.

След подновяването на играта Миньор 2015 отново съумя да стопи разликата до само 3 точки след добри изяви на Данило Аранитович и Огнен Пантович, но двете поредни тройки на Шумен от Браян Камърън и Росен Иванов върнаха аванса на гостите отново на 7. Домакините успяха отново след това да стопят изостванто си до 2 точки след успешен наказателен удар на Никола Ивкович, който накара Жюстен Коажда да ивърши неспортсменско нарушение. Постепенно обаче баскетболистите на Янко Янков настипиха противника си в нападение и до края на третия период разполагаха с нова двуцифрена преднина при 76:65.

В първите минути на заключителната четвърт разликата в полза на Шумен до 14 точки, като бе и най-голямата от началото на срещата. Минисерия от 7 поредни точки за Миньор 2015 стопиха за кратко изоставането на тима при 81:74, но още в следващата атака Ивайло Тонев върна двуцифрения актив на тима си след успешна тройка. Минисерия от 6:0 от състезателите на Георги Младенов стопи разликата до 80:84 при 1:55 минути оставащи до края. Така до сирената за край на двубоя двата състава се наложи да покажат железни нерви от наказателната линия, но тимът от Шумен измъкна победата.

Ивайло Тонев избуха с 30 точки за успеха на тима си, 22 реализира Уилфрид Ликей, дабъл-дабъл от 14 точки и 11 борби оформи Браян Камърън, който добави към тях 6 асистенции и 7 откраднати топки, с 10 остана Росен Иванов.

За Миньор 2015 Данило Аранитович бенай-резултатен, като оформи дабъл-дабъл от 24 точки и 10 борби. Александър Милов отбеляза 15, Константин Паисиев е с 10, 8 борби и 7 асистенции.