Шумен покоси и Левски насред София

(сн. BGbasket.com)
10-11-2023 20:40 | BGbasket.com

Шумен стигна до третата си победа, и тя извоювана като гост, този път поваляйки Левски в София с 85:67.

Поражението е второ поред за "сините" в тяхната зала, и второ през сезона за Левски.

Този сезон Шумен вече победи един от фаворитите Рилски спортист, а преди броени дни пак в зала Триадица се наложи и над Миньор Перник.

Мачът започна крайно невпечатляващо, и за двата отбора, които не изглеждаха готови за него. Левски намери малко по-бързо някакъв начин да вкарва кошове и поведе с 2-3 атаки, но Шумен не се остави да стане разлика.

Големият проблем за гостите обаче започна да се вижда още в началните минути, като само в първата четвърт двама от титулярите на Янко Янков вече бяха с по 3 фаула - Росен Иванов и Джъстин Кохайда, а топреализаторът Ивайло Тонев бе с две лични нарушения само след 10 минути.

Въпреки това Левски загуби повече в първата част, тъй като със счупен нос от нея излезе Димитър Маринчешки, след само една минута на терена.

"Сините" вече са без Лъчезар Димитров и Марио Мирчев, заради различни травми.

Първият период завърши при 23:17, с предимство на Левски под коша, но нито една вкарана тройка от домакините.

Шумен излезе надъхано за серия от 8-0 и за първи път поведе в двубоя.

На няколко пъти гостите взеха и преднина от 4 точки, но не я задържаха и Левски стигна до обрат. Все пак шуменци вече видяха пътя напред и заиграха с повече самочувствие, особено в атака.По този начин гостите направиха още една страхотна поредица, от 10-0, и стигнаха до най-големия си аванс в мача в края на полувремето при 47:37.

20 точки на Уилфрид Ликей и Емилиян Грудов от пейката на Шумен бяха нужният тласък за тима.

"Зелените" направиха преднината си и 12 точки след паузата, но Левски не бе готов да се откаже лесно, въпреки проблемите.

Домакините стопиха изоставането си само до две точки на два пъти в третата част, за да оставят интригата за финалния период.

В нея Шумен имаше да се справя с четири фаула на Дейвид Ролинс, но останалите застрашени в тима на Янко Янков се справяха добре с опазването от нарушения в третата четвърт.

В заключителните 10 минути Шумен влезе с аванс от само 2 точки, при 62:60.

Марио Боянов вкара две поредни тройки за Левски, и на два пъти съкрати до точка изоставането на своите, но след това Шумен отново поемаше контрола.

Уилфред Ликей не намери коша цяла трета част, но в четвъртата отново се изяви за гостите, за да ги държи напред.

Шумен извърши първото си нарушение в последния период едва в петата минута от него, за да се съхранят до края в оптимален състав.

Битката продължи, но Левски имаше много трудности да намери енергия за финален щурм.

Две минути преди края на мача разликата отново стана двуцифрена след тройка на Иво Тонев и за Шумен остана само да затвори нещата спокойно. Това се случи вече при аванс от цели 15 за шуменци преди заключителната минута.

Брайън Камерън бе най-добрият в мача с 24 точки за успеха, плюс 8 борби и 6 асистенции. Дейвид Ролинс добави 22, а Ликей 19.

Алън Арнет отбеляза 17 за Левски, Джон Флорвиъс - 15 и 12 - Златин Георгиев.