Летящ старт за България

Елена Йоловска вкара 9 точки и взе 6 борби
29-08-2007 20:18 | Александър Сотиров

Женският национален отбор на България започна по-възможно най-добрия начин участието си в допълнителните квалификации за Евробаскет 2007. Възпитаничките на треньора Георги Божков се наложиха над Унгария със 66:52 пред около 1000 зрители в зала „Стомана” в Перник.
И двата тима започнаха срещата нервно, но въпреки това българките бяха по-агресивния отбор и се оттеглиха с 1 точка преднина след първата четвърт – 14:13. През вторите 10 минути българките отново бяха по-дейни, въпреки че съперничките им се опитаха да ги объркат със зонова преса. Резултатът на полувремето бе 35:27 в полза на България.
6 минути преди края на третата част, нашите водеха с най-голяма до този момент преднина – 45:32, но позволиха на гостенките да свалят разликата до 4 точки след серия от 9:0.
Преди заключителните четвърт България дръпна с 50:43 след 2 точки на Албена Брънзова и тройка на Теди Петрова 50 секунди преди края на третите 10 минути. В последната част българките успяха да достигнат най-голямата си преднина в цялата среща – 18 точки, малко преди да бъде оформен крайния резултат 66:52 в наша полза.
Най-резултатна за България бе най-опитната ни състезателка – Албена Брънзова. 192-сантиметровия център се появи в игра като резерва и за 21 минути успя да реализира 16 точки (8/11 за 2 точки), към които прибави 9 овладени борби, 3 асистенции и 1 открадната топка. Милена Томова отбеляза 11 точки, овладя 4 отскочили топки и открадна 4 топки, а Теодора Петрова завърши със скромните за нея 10 точки, но отбеляза 2 много важни тройки. Добро включване като резерва направи Таня Чиров. Натурализираната сръбкиня отбеляза 8 точки, овладя 4 борби, пресече 3 паса и направи 3 асистенции.За Унгария най-резултатна бе Тимеа Береш със 17 точки и 8 борби, а София Фегиевернеки и Емока Дора Фуреш останаха с по 7.
Публиката в залата в Перник не спря да подкрепя българките през всичките 40 минути на срещата и показа, че от БФБ не са сбъркали с избора си.