Литва оцеля в битката за първото място в група С

Ясикевичус в акция срещу Германия (снимка: ФИБА)
05-09-2007 21:27

Съставът на Литва спечели група С от Евробаскет 2007 след победа с 84-80 над Германия. По този начин литовците влизат в следващата фаза с две победи, докато германците с победа и загуба.

Германия за последно поведе в резулатат 5 минути преди края на първата четвърт (15-13), но в в следващите почти 9 минути те вкараха само 2 точки срещу 22 на съперника. Литва бе напред с 18 разлика (35-17) 6.39 преди края на частта.

На почивката Литва имаше преднина от 17 точки (49-32). В третата минута на второто полувреме разликата набъбна на 20 точки в тяхна полза на (55-35) и всичко изглеждаше решено. Германия обаче бавно успя да намали раликата благодарение на отличната си стрелба от зоната за три точки и малко не им достигна дори да изненадат предварително сочените за фаворити в срещата литовци.

След два наказателни удара на Дирк Новицки Германия успя да намали до само една точка (80-81) 11 секунди преди края на мача, но това бе всичко което те постигнаха в този него. Докрая литовците вкараха три наказателни удара срещу нито една точка на Германия и се поздравиха с крайния успех.

Най-добрият играч на Литва Шарунас Ясикевичус вкара 15 точки и подаде 10 асистенции. Най-резултаатен за тях бе Дариуш Лавринович с 18 точки, а Рмунас Шишкаускас добави 13 точки и 6 борби.

Дори и добре пазен, за Германия естествено най-добър бе Дирк Новицки с 28 точки и 9 овладени топки.
Литва показа добра стрелба от наказателната линия – 88 % (23/26) и допусна само 6 технически грешки за целия мач.