Нова тежка загуба на девойките, този път с 46

Станислава Станкова с 15 точки (FIBAEurope.com)
23-07-2008 00:56

Националният тим на България, девойки до 18 г., отново бе разгромен от отбор-фаворит на Евробаскет 2008 за тази възраст в Нитра, Словакия. Загубата бе от непобедената до момента в турнира Франция, а резутатът този път бе меко казано неприятен за нас - 44-90.

След като още в първия си мач на първенството миналия петък победиха Беларус и с това "си опекоха работата" (т.е - осигуриха си мястото в елитната дизизия А и за догодина), момичетата на треньора Венцеслав Гечев инкасираха три загуби с обща разлика от 103 точки! Това май ще трябва да го оставим без коментар...

Българските девойки излязоха предварително примирени с поражението, но едва ли са очаквали да губят с 0-17 още след първите 3 минути и половина. После Станислава Станкова и Александра Кънчева все пак вкараха няколко коша, за да намалят разликата до 12 точки при 9-21 малко преди края на първата четвърт. От този момент до края на мача обаче французойките почти през цялото време само увеличаваха аванса си. Четвъртината завърши при 10-23, а до средата на втората от нашия отбор все още само Станкова (7 т.) и Кънчева (4) се бяха "разписвали" (при 11-30).

Все пак в последните 6 минути на полувремето и другите (начело със Стефка Николова) започнаха да намират пътя към протвниковия кош и отбелязаха още цели 14 точки. А това колко бележеха девойките на Франция е друг въпрос. До почивката те оформиха преднина от над 20 точки - 25-47. След тези 20 минути игра от нашите Станкова и Николова имаха по 8 точки, а най-резултатна за Франция бе Диандра Чачуанг с 13.

И докато Венци Гечев се чудеше кого да пусне в игра за второто полувреме, та да се изложим възможно по-малко, френският му колега Грегори Ален реши, че до края на срещата може да даде почивка на най-добрата си реализаторка от първите две части и така Чачуанг си остана с тези малко над с 14 игрови минути. Всъщност френският настваник бе започнал да върти състава си още през първото полувреме, пазейки го за предстоящите много по-сериозни битки.

Второто полувреме вървеше монотонно и предвидимо - Франция си трупаше преднина, а България плахо се опитваше да задържи разликата възможно по-малка. Усилията в защита на нашите обаче продължаваха да бъдат неефективни, а нападението в третата част съвсем "пресъхна" (само 8 точки за тези 10 минути). Три минути преди края на мача пък французойките се поздравиха и с достигането на границата от 40 точки аванс и единственото, за което не им стигна времето, бе да направят "стотачка" от вкарани точки.

За България (18) с двуцифрен точков актив след края бе само Станислава Станкова - с 15, но и нейната стрелба бе с незавиден процент (1/6 от тройката и 2/9 от наказателната линия), а направи и 9 грешки. Стефка Николова завърши с 8 точки, 5 борби и 5 грешки. Александра Кънчева записа общо само 6 точки (4 от тях - в онези първи 15 минути).

За отбора на Франция 5 състезателки записаха по 10 или повече точки - Ализон Верньоре (с 14), Диандра Чачуанг (13), Лори Дачи (11), Бетина Кадила и Полин Тизи (по 10). Три французойки овладяха по 7 отскочили топки - Верньоре, Меделоме Мьодну и Хлое Вестелинк - и като цяло френският тим, въпреки че не е с много по-висок среден ръст, грабна 49 борби срещу само 20 на българките.

След поредната разгромна загуба нашите девойки са твърдо на дъното на група F от втората фаза и със сигурност ще трябва да играят за местата от 9-о до 12-о в третата фаза в събота и неделя. Утре (сряда, 23 юли) от 16.45 ч. им предстои ново нелеко изпитание с изненадата от отминалия ден, тима на Швеция (нанесъл първа загуба на Русия), а в четвъртък ги чака шампионът от миналата година Сърбия.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БЪЛГАРИЯ (18) - ФРАНЦИЯ (18)