Нова загуба на младежите, и те отиват в групата за оцеляване

31 точки на Лилов не стигнаха (FIBAEurope.com)
03-08-2008 18:34

Българските младежи допуснаха трета поредна загуба на Евробаскет 2008 в Латвия и завършиха на последното, четвърто място в група С от шампионата при най-добрите в дивизия А. Нашите баскетболисти паднаха от Испания с 84-97 и това автоматично ги прати в група G, където ще трябва да се борят за оставане в дивизия А. Съперници ще бъдат Словения, Гърция и Грузия. Играе се всеки срещу всеки, а последните два отбора изпадат в по-долната дивизия В.

Българите започнаха мача със самочувствие и след като испанците поведоха с 2-0, нашите реагираха с две поредни тройки на Чавдар Костов и Калин Христов за 2-6. Първата четвърт бе доста оспорвана и в нейната втора половина други двама състезатели на нашия отбор- Иван Лилов и Николай Колев не позволиха на Испания да се откъсен. При 21-21 грешка на Калин Христов 2 секунди преди края на първата част позволи все пак на съперника чрез кош на Пабло Агилар да изведе отбора си напред след 10 минути игра (23-21).

В началото на втората четвърт удари часът и на Павел Иванов, който вкара 5 поредни точки. Последваха го Костов с кош и Лилов с тройка за 28-33 при оставащи 7:10 до почивката. Испанският треньор Густаво Аранзана бе принуден да вземе взе тайм аут след който Серхио де ла Фуенте ни вкара кош и фал, но пък Лилов наниза нова тройка за 31-36. По средата на втората част Костов вкара втората си тройка за 33-39, 6 точки аванс за момчетата на Иван Чолаков. До този момент българите вече бяха вкарали 8 тройки в коша на съперника си.

Испанците направиха серия от 5-0 за 38-39, но влезлият отново в игра Христов въпреки трите лични си нарушения отбеляза нова тройка 2:44 до почивката за 38-42. Два нови коша за противника и резултата 1:39 бе изравнен 42-42. Статуквото се запази и след края на тази четвърт (44-44), а единствения елемент в който българите отстъпваха след първото полувреме бе борабата под двата коша – 10 на 18 в полза на Испания. Нашите обаче бяха вкарали 9 от 15 от зоната за 3 точки, а испанците бяха 0 от 5 за тези първи 20 минути от мача.

Второто полувреме стартира с 2 поредни коша на Испания (48-44), а серия от 13-2 по средата на третата четвърт направи разликата двуцифрена в тяхна полза (65-51). Костов намали на 11 точки 1:42 преди края на частта (70-59), но тройка на Рубио и кош на Томас принудиха Чолаков да вземе тайм аут в самия й край при 75-59. Костов и Рубио размениха по една тройка, а отново Томас със сирената сложи точка на една слаба част за българите, в която на практика испанците решиха изхода от двубоя. Нашите допуснаха 36 точки, а вкараха точно половината от постижението на Испания – 18. След 30 минути игра губехме с 80-62.

След забивка на Оскар Рая разликата се запази 6:06 преди края (88-70), но пък две тройки на Иванов и Лилов, както и кош на Костов върнаха надеждите в следващите две минути (88-78). До края обаче испанците не позволиха разликата да падне под 10 точки и заслужено накрая ликуваха.

Българите вкараха 14 тройки (от 24 опита-58.3 %), но това не помогна много за крайния изход от мача. 6 от тях бяха дело на Лилов, завършил с 31 точки, 5 асистенции и 4 борби. Костов добави 21 точки, 5 борби и 4 завършващи подавания, а Колев се отчете с първи дабъл-дабъл на това първенство – 13 точки и 13 борби (също и 4 блока). Иванов влезе като резерва, но също вкара 13 точки (3 тройки).

За Испания Жоакин Колом бе най-резултатен с 20 точки, а Виктор Клавер добави 19.Утре е почивен ден от Евробаскет 2008 в Латвия, а нашите започват във вторник битката за оцеляване срещу Грузия.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ИСПАНИЯ (20) - БЪЛГАРИЯ (20)