Лукойл Академик срази Ямбол с 31 точки разлика

Аделеке с 15 точки и 18 борби
01-11-2008 23:13

Пред 1 300 зрители в зала „Диана” Ямбол загубиха домакинството си на Лукойл Академик със 62-93. Това бе втора загуба за състава на старши треньора Иван Чолаков от 4 изиграни срещи до този момент, докато „студентите” са начело, единствени без загубена среща от началото на Националната Баскетболна Лига. Те победиха с 31 точки, само с една по-малко от средната разлика, с която побеждават съперниците си досега в лигата.

Въпреки, че излязоха много навити за добра игра, Ямбол трудно организираха атаките си в самото начало. След прекалено много брак в нападението на домакините, опитен и силен отбор като Лукйол Академик нямаше как да не се възползва и бързо натрупаха преднина от десетина точки още в средата на първата четвърт. На ямболци не им вървеше стрелбата от трите точки, а и изтърваха много наказателни удари. След 4 минути игра Иван Чолаков взе прекъсване, а след още 4 минути взе и второ. Последва активизиране в редиците на Ямбол, с по-бърза и организирана игра, те постепенно успяха да стопят пасива си. В края на частта след 2 тройки на Станислав Говедаров, преднината на гостите бе намалена до 2 точки. Така тази четвърт завърши с 6 точки преднина за гостите – 17-23.

Във втората част Ямбол продължиха със сърцатата  си игра и не позволяваха разликата да се увеличава. Дори след 15 минути игра тя все така бе 2 точки. Последва обаче изключително силна игра на Лукойл Академик и за 5 минути те вкараха 25 точки срещу едва 4 на Ямбол. Изключителният си мерник показа Тим Пикет, който бележеше тройка след тройка. В целия мач той вкара общо 6 от 7 опита. След тази наказателна акция на гостите първото полувреме завърши при резултат 27-48, цели 21 точки в тяхна полза.

След почивката не се случи нищо различно, домакините продължиха с грешките си в атака, не им спореше стрелбата за 3 точки - в този елемент те постигнаха едва 17% успеваемост по време на целия мач. Борбата под коша бе тотално спечелена от гостите и те методично увеличаваха разликата. Третата четвърт завърши при 46-73, а оттам  до края мачът се доиграваше. Остана само въпросителната колко ще бъде крайната разлика в двубоя. В игра влязоха резерви на двата отбора, които довършиха, превърналия се в протоколен двубой. В крайна сметка крайният резултат 62-93 показва и истинското съотношение и разликата в класите на двата тима.

За Ямбол с най-много точки завърши Говедаров - 16, а О'Галахър добави 13. Освен тях двамата, единствен друг с двуцифрен актив бе Стоян Петков – 12 точки.

За гостите от Лукойл Академик Тим Пикет наниза 28 точки, а Аделеке добави 15 точки и рекордните си за сезона 18 борби. Това бе третия дабъл дабъл на Аделеке в нашето първенство от четири изиграни мача.

Тодор Стойков и Чавдар Костов вкараха най-много „български” точки за „студентите”. Те завършиха с по 14, а Стойков добави 5 борби и 4 асистенции.

За Лукойл Академик на терена се появи Антонио Бъркс, който се бе възстановил от получената контузия в бедрото и изигра 19 минути за отбора си в тази среща. За това време той вкара едва 2 точки, но пък подаде 5 завършващи подавания.

В следващия кръг Лукойл Академик приема Спартак Плевен в битка между първите два отбора от таблицата за временно класиране, а Ямбол гостува на ЦСКА в много важен мач за Чолаков и неговите състезатели.