Лукойл Нефтохимик изпрати с победа Петко Маринов

Петко Маринов
28-02-2009 20:35

Лукойл Нефтохимик изпрати с победа старши треньорът Петко Маринов, който от понеделник поема мъжкия Лукойл Академик. Днес бургаските момичета надиграха Монтана 2003 с убедителното 109-82 в първи мач от втория дял на шампионата при дамите. Това бе и последната среща на досегашния наставник на носителките на купата на България за миналата година, а отбора поема младия теньор Цветан Петков. Той бе помощник треньор до този момент.

Дебют за Лукойл Нефтохимик направи сръбкинята Неда Джурич, докато за Монтана 2003 за първи път облече техния екип Зоя Станоева.

Гостенките от Монтана 2003 се държаха равностойно за първите 11 минути след които дори водеха с 23-24 след тройка на отличната в началото Жанета Жельова. Джурич отвърна с първата си тройка за бургазлийки, а след два поредни коша на Олена Самбурска и Лори Неро Лукойл Нефтохимик дръпна с 30-25. Ивелина Вранчева вкара успешно два наказателни удара за 30-27 в 14-та минута от мача, но само три мунити по-късно вече разликата за първи път стана двуцифрена в срещата (39-29). На почивката дори Лукойл Нефтохимик стигнаха и до най-голямата разлика за първото полувреме, а именно 14 точки (49-35).

Третата част стартира с два поредни коша на Лукойл Нефтохимик чрез Силвия Пеева и Даниел Кръчър за 53-35, Перостийска намали с нехарактерен кош за нея от зоната за 3 точки, но след това отново домакините отговориха с два поредни коша за 57-38 – цели 19 точки аванс в тяхна полза. Тук срещата изглеждаше на практика решена, но серия от 8-0 в полза на гостенките ги върна на 12 точки – 57-45.

В един момент от третата четвърт гостите от Монтана 2003 дори намалиха до само 10 точки (68-58) 2.32 преди нейния край. Кош на Лори Неро и четири поредни точки на Олена Самбурска обаче направиха разликата 16 точки преди последните 10 минути от срещата (74-58). Те започнаха с кош на Перостийска за 74-60, но последваха нови 6 поредни точки за домакините (кошове на Кръчър на два пъти и Самбурска веднъж) и така в 32-та минута Лукойл Нефтохимик бе напред с 80-60. Тази разлика от около 20-те точки (96-77) се запази до 37-та минута, когато в самия край бургазлийки направиха последна серия от 13-5 за крайното 109-82.

Лукойл Нефтохимик за втори път този сезон мина границата от стоте точки (преди това срещу Тони 7 на 14 февруари в Ямбол). Само преди седмица Монтана 2003 им отбеляза точно толкова, колкото и днес – 82, но бургазлийки в предния мач вкараха с 10 точки по-малко – 99.

Олена Самбурска завърши с най-много точки в срещата – 25 (3 тройки), Даниел Кръчър добави 22, а Лори Неро направи третия си дабъл дабъл в шампионата след като вкара 21 точки и грабна 11 борби. Джурич влезе като резерва и завърши със 17 точки (също 3 тройки) и хвана 4 борби за 29 минути игра.

За гостенките Жанета Жельова завърши с 19 точки, но 16 от тях бяха вкарани през първото полувреме. Вера Перостийска отново направи дабъл дабъл – 18 точки и 11 борби, неин девети за сезона. Зоя Станоева се отчете с 13 точки в дебюта си за Монтана 2003, а Румяна Николовска завърши с 12 точки.

Монтана 2003 направиха 26 технически грешки, прекалено много за мач срещу отбор от класата на Лукойл Нефтохимик, а освен това пропуснаха и 9 наказателни удара (20 от 29).

В следващия кръг Лукойл Нефтохимик гостува на Миньор в Перник един ден преди женския празник 8 март, докато на същата дата Монтана 2003 приема у дома Дунав Еконт.

КЛАСИРАНЕ В ПЪРВАТА ЧЕТВОРКА

1. Дунав Еконт                 33 (16-1)

2. Лукойл Нефтохимик    32 (15-2)

3. Монтана 2003               28 (11-6)

4. Миньор                           26 (9-8)

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ПЪРВА ЧЕТВОРКА НА А ГРУПА (ЖЕНИ)