Фал старт за младежите в Скопие

България до 20 загуби в първия си мач
16-07-2009 22:28

Националният отбор на България започна със загуба  участието си на Европейското първенство за младежи до 20 години в Македония. Българите бяха победени от Унгария с 81-75 и стартираха по възможно най-лошия начин един турнир, в който трябва да гоним финал.

Мачът стартира много добре за нашите, които поведоха с 6-0. Унгарците отбелязаха две точки, но българите отговориха с 8 поредни и резултата стана 14-2. По-късно нашите поведоха и с 26-9 и държаха мача под контрол. Унгарците обаче отбелязаха 5 поредни точки и първата част завърши 14-26.

В началото на втората част българите поведоха с 33-18 и 35-23, но оттук започнаха и проблемите. Унгарците направиха серия от 12-0 и изравниха за 35-35, а първото полувреме все пак приключи с аванс за нашите, 38-39.

Още с първия кош през третата част маджарите поведоха за първи път в мача и дори взеха аванс от 5 точки. Българите отново успяха да поведат, но последва нов аванс за унгарците, който стигна до девет точки. Третата част завърши при резултат 65-58 за Унгария.

Нашите отбелязаха тройка в началото на четвъртата част, но унгарците успяваха да поддържат една преднина около 3-6 точки и не позволяваха доближаване. 03.39 минути преди края обаче резултата стана 72-71 и вместо да използваме момента, допуснахме тройка, с която ни поведоха с 4 точки. В следващите атаки последваха няколко пропуска, които не ни позволиха да заличим пасива си и така нашите момчета започнаха със загуба това първенство.

Петима унгарци завършиха с двуцифрен точков актив, а с най-много в края на срещата бе Гергей Шомоди – 14 точки и 11 борби. Андраш Хелмеци и Адам Тот добавиха по 12 точки за непредвидения победител в този мач.

За България Александър Янев завърши с 15 точки и остана само на борба от дабъл дабъл. Той обаче бе само 1 от 8 от зоната за три точки и направи 3 грешки. Тихомир Желев добави 13 точки, а Христо Захариев 11 и 6 борби. Друга звезда от нашия отбор – Божидар Аврамов остана със 7 точки, 4 борби и 3 асистенции.

Нашите баскетболисти почиват утре, а в други ден срещат Австрия от 15.15 българско време.