Академик София нанесе първа загуба за сезона на ИУ след дерби с пет технически

05-02-2017 20:01

Академик София записа втора поредна победа, след като нанесе първа загуба за сезона на ИУ Варна след дерби в Правец. В другите мачове Левски 2014 -2 и  Чавдар Троян се поздравиха с първи победи в първата шестица на А група.

Тимът, воден от Марио Христов, надигра трудно Икономически университет - Варна с 83-80, след доста оспорван и грозен мач в края заради общо пет технически нарушения и три умишлени фаула. Академик София  направи обрат в третия период и загуби водачеството си секунди преди края. Тимът на Петко Делев имаше шанс да спечели, но пропусна възможността си в последната ака и допусна първо поражение за сезона.

След по-слабо начало на мача ИУ Варна постепенно подобри играта си и контролираше играта а през първото полувреме. Домакините започнаха много силно второто полувреме и след шест тройки в третия период обърнаха нещата в своя полза. В началото на последната част преднината на Академик скочи за първи път над 10 точки. Малко след това гостите от ИУ затегнаха  здраво защита и се върна в мача в средата на последния период със серия 8-0, за да свали сериозно изоставането си. В този момент бе отсъдено второ техническо нарушение на Хакан Сербезов и последва дисквалификация.

Последваха оспорвани минути, но ИУ Варна се бореше до последно. Минута преди края на мача ИУ отново свали пасив до 4 при 74-78. Академик сгреши в ответната атака, а след него Милен Дудев направи фаул и техническо нарушение. Антон Диков застана на наказателната линия и вкара два от трите, за да свали пасива на своите до една при 77-78. Последва топка за ИУ, след което  гостите не успяха да отбележат. 32 секунди преди финалната сирена Антон Диков вкара тройка и обърна нещата в полза на своя тим за първи път от доста време за 80-79. Грозев върна предимството на домакините за 81-80, а в последната атака ИУ сгреши, след което Диков направи умишлен и техническо нарушение и победата остана в ръцете на Академик София.

Николай Грозев бе най-полезен с 25 точки, а 18 реализира Цветомир Чернокожев, който излезе за пет фаула в последните минути на мача.  14 имаше Румен Василев.. По 11 точки Милен Дудев и Данаил Христов (+9 борби). За ИУ Варна двама състезатели завършиха с дабъл-дабъл -  Николай Георгиев с 22 точки и 12 борби, а Саша Топчов се включи с 18 точки и 10 борби. Цветомир Куртев вкара 11, Деян Карамфилов имаше 10 точки и 8 асистенции, а Антон Диков добави 10 борби и 7 точки.

Тимът на Лъчезар Диков надигра лесно като домакин Видабаскет с 90-62, след като водеше със значителна разлика през целия мач. Това бе второ поражение за видинчани, които бяха трети на Запад, а съперникът им е 1-1.

Чавдар Троян започна силно мача и още след първата част повде с близо 15 точки. Домакините направиха серия 12-3 в началото на втория период и вдигнаха още по-сериозно аванс, който стигна над 20 на почивката. Двата отбора изиграха равностойна трета четвърт, но  тимът на Лъчезар Диков запази преднината си около 20 точки и до края удържа успеха. И последният период започна още по-пагубно за видинчани, които позволиха серия от 15-2 на съперника , а разликата скочи до 30 точки и до края удържа без проблем мача.

Любомир Лилов бе най-полезен за победата с 25 точки, а 13 отбеляза Ивайло Вучков. Филип Каменов се включи от пейката с 11, а по 10 точки имаха Тодор Колев и Иван Тилев, който направи и дабъл-дабъл с 13 борби.

За видинчани над всички с 15 точки бе Юлиян Цветанов, а 10 отбеляза Радослав Колев.

В последния мач за деня от първата шестица Левски 2014 – 2 се справи без проблем с Рилски спортист и победи с 91-60, след като водеше през целия мач. Това бе първа победа за тимът на Мануел Марков от втория етап, след като загуби в миналия кръг от ИУ. Самоковци са с баланс 1-1.

Още на почивката домакините от София водеха с 19 точки и след още по-силно второ полувреме стигнаха лесно до успеха. Домакините показаха по-добър процент на стрелба, овладяха 10 борби повече и отбелязаха цели 27 точки от грешки на съперника срещу техни само 8 от този показател.

Ангел Пейчинов бе най-резултатен с 20 точки. Васил Мхайлов се включи с трипъл-дабъл във втория си мач със „сините” с 18 точки,  14 борби и 10 асистенции. Капитанът Евгени Хаджирусев реализира 15, Иван Алипиев добави 12, а 10 имаше Хасан Чауш. За Рилецо – 2 най –полезен с 16 точки бе Михаил Васов. Георги Бързаков реализира 14, а  с 13 точки и 8 борби се включи Даниел Христов.  Цветомир Акимов също направи добър мач за гостите като имаше 10 точки, 6 борби и 5 асистенции.

В следващия кръг на 12 февруари ИУ приема у дома Видабаскет, Левски 2014 – 2 посреща Чавдар Троян, а самоковци са домакин на Академик София.