Рилски спортист удържа Академик на старта на Купата

(сн. БФБ)
11-03-2021 18:44 | Мария Маринова, пратеник на BGbasket.com в Панагюрище

Рилски спортист е първият полуфиналист в турнира за Купата на България при мъжете. На старта на турнира днес в „Арена Асарел“ в Панагюрище тимът надви Академик Пловдив с 87:78, след като поведе от средата на първата част и до края не изпусна водачеството си, въпреки силния финален щурм на съперника.

В игра за тима от Самоков се завърна Мирослав Васов, но очаквано заради травма извън състава бе Николай Георгиев.

Съперник на Рилски спортист на полуфиналите ще бъде победителят от мача БалканЧерноморец, който е тази вечер.

Двубоят започна много оспорвано, като в началото и двата тима разчитаха основно на стрелбата в подкошието, тъй като мерникът им от далече изневеряваше. До средата на частта играта вървеше кош за кош. Рилски спортист обаче направи серия от 10:2 и дръпна със 7 точки разлика след силни изяви на Симеонов, Браун и Карвачо, а след десет минути игра бе напред с 19:15.

През втория период много добре за символичните домакини се включиха и играчите от пейката. Академик пък продължаваше да прави доста пропуски и на почивката Рилски спортист вече водеше с най-голямата разлика в своя полза до момента при 44:28.

Баскетболистите на Йордан Янков вкараха 7 поредни точки на старта на второто полувреме, но съперникът им отвърна със серия от 11:0 и отново увеличи значително преднината си. Тимът на Людмил Хаджисотиров отбеляза пет тройки само за тази трета част, след което се откъсна с 69:49.

Академик обаче не се отказа и свали разликата само до 6 точки при оставащи 49 секунди до края, но Рилски спортист не допусна пълен обрат и спечели мача. За пет лични нарушения последните минути не доигра Йере Вучица.

Брандън Браун Бе най-резултатен за победителите със 17 точки. По 12 отбелязаха Павлин Иванов, Трей Портър и Златин Георгиев, 10 добави Тихомир Желев.

За Академик Обрад Томич вкара 20 и овладя 7 борби. Васил Бачев отбеляза 16 точки, 11 и 7 борби има Антъни Гуджино.