България U16 отстъпи на Германия в първия си мач в София

(сн. БФБ)
17-08-2021 20:53 | BGbasket.com

Националният отбор по баскетбол за момчета U16 започна със загуба участието си на европейския Чалънджър в София. В среща, изиграна тази вечер в столичната зала „Триадица“, тимът ни отстъпи на силния състав на Германия с 65:88.

България стартира турнира ден по-късно, тъй като мачът с Испания вчера бе отменен поради отказа на съперника от участие заради случаи на коронавирус в делегацията.

Следващият опонент на България е Хърватия, като двубоят е утре, отново в 19:00 часа.

Двубоят започна сравнително равностойно, макар в началните минути нашите да разчитаха единствено на стрелбата си от тройката. Германия допускаше доста грешки, но доминираше осезаемо в подкошието и така след първата четвърт водеше с 24:21.

Вторият период тръгна кош за кош, но след това гостите направиха серия от 14:0, след като овладяха тройно повече борби от българите само до почивката. В последните четири минути на полувремето тимът ни така и не успяваше да се разпише и на почивката вече изоставаше с 35:51. Най-големи проблеми за България създаваше Мартин Калу, вкарал 28 точки едва за 15 минути игра.

След паузата баскетболистите на Йордан Иванов и Янко Янков показаха характер и свалиха разликата само на 7 точки, но германците бързо отново натрупаха преднина и преди последната четвърт водеха с 69:52.

В оставащото време авансът на съперника ни надхвърли 20 точки и той нямаше проблеми да спечели убедително. За пет лични нарушения срещата не завърши Иво Корестилов.

Именно при борбите дойде и най-голямата разлика в мача – 61 срещу 37 в полза на Германия. Националите ни имаха и много нисък процент при стрелбата от фаула (22%), но гостите заставаха значително повече пъти на линията (15/29 срещу 2/9).

Включилият се от пейката Александър Гавалюгов бе най-резултатен за България с 19 точки, като вкара и 5 тройки, но от 14 опита. Стефан Михайлов реализира 16 точки, с 14 е Станислав Хинков.

За Германия Мартин Калу изигра много силен мач с 36 точки (8 тройки) и 9 борби. Малко не стигна на Джошуа Бонга  за трипъл-дабъл – 19 точки, 10 борби и 9 асистенции.