Турция отпадна от Евробаскет 2007

34-те точки на Туркоглу не стигнаха (снимка:ФИБА)
10-09-2007 19:52

Съставът на Турция отпадна от по-нататъшната надпревара на Европейското първенство по баскетбол в Испания след като загуби от Италия със 75-84 след продължение.
Турците пропуснаха тройка със сирената в редовното време след като шута на Ибрахим Кутлуай се размина с целта. Така мачът отиде в продължение, което италианците започнаха лошо, но завършиха блестящо.

Съставът на Богдан Таневич поведе с 9-0 в 3-тата минута на мача, а в 9-та водеше с 25-10. Това бе и най-голямата разлика в тяхна полза. На полувремето резултата бе плюс 9 за Турция (43-34). 14 на 0 във втората половина на третата четвърт доведе резултата от минус 7 (44-51) до плюс 7 точки (58-51) за Италия. До края на редовното време срещата бе оспорвана като нито един от отборите не се откъсна и се стигна до продължение. Турците вкараха 5 точки за минута и половина, но от този момент докрая не успяха да се разпишат повече. Италианците поведоха и абсолютно доминираха над обезверените си опоненти за крайното 84-75.

За победителите Марко Белинели и Анджело Джили вкараха по 17 точки, докато за Турция не стигнаха 34-те точки на Хидо Туркоглу.

Италия допуснаха само 3 грешки в мача, едно наистина уникално постижение. Проблемите на Турция дойдоха от отчайващия им процент от наказателната линия. Те вкараха едва 16 от 29 опита (55 %).
На Турция им остава един протоколен мач с Франция в сряда, докато Италия за да се класира трябва да победи Германия същата вечер.