Монтана нанесе първа загуба на Берое от 20 месеца

(сн. BGbasket.com)
16-12-2023 19:55 | BGbasket.com

Монтана 2003 нанесе първа загуба на Берое Стара Загора в България в последните близо 20 месеца. В изключително драматичен мач, изигран в зала „Младост“, баскетболистките на Преслав Пешев победиха опонента си със 72:71. Последното поражение у нас на настоящия шампион дойде през април 2022 г. – отново от този съперник.

В този двубой и двата тима не бяха в оптимални състави, като ротацията и на двата тима бе ограничена само до 7 баскетболистки. Домакините все още са в намален състав след раздялата с трите чужденки. Съперникът не можеше да разчита на най-опитната в състава си Цветомира Шаренкапова, както и на новото попълнение – американският гард Николет Гилдей.

След този двубой и двата отбора са с баланс 9-1 в шампионата през този сезон.

Срещата започна с поредица размени на водачеството, след което обаче Берое вкара 12 безответни точки и се откъсна с двуцифрена разлика по-малко от седем минути след началото. Тимът поддържаше водачеството си до края на първата част, която завърши при 28:22 в негова полза. Баскетболистките на Преслав Пешев отстъпваха в подкошието, но вкараха 9 тройки само за първото полувреме, след което обърнаха за 45:42.

Интригата се запази и през второто полувреме, а след като през третата част разликата така и не надвиши 5 точки, последната започна при 58:57 за Монтана 2003. Драмата продължи до последно със серия от обрати, а 36 секунди преди края Борислава Денчева реализира за 72:71, възползвайки се от грешка на опонента си. Гостите обаче отново сбъркаха секунди по-късно, което принуди и Жаклин Златанова да вземе прекъсване. Берое очаквано започна да накъсва играта с нарушения, а 3 секунди преди сирената Преслава Колева застана на линията. Тя пропусна и двата наказателни удара, но Микаела Дамянова взе борбата в нападение, което беше и всичко в този мач.

Именно Дамянова бе и в основата на успеха с 26 точки и 16 борби. Преслава Колева се отчете с 13 точки и 10 борби, по 12 точки вкараха Валентина Горанова и Ванина Василева.

За Берое 19 точки реализира Деяна Стояновска, Гергана Маданкова вкара 15, с 13 и 9 борби е Николина Зубац, а 12 и 14 борби записа Яна Карамфилова.